Skip to main content

Gdzie w Makowie zgłosić sprzedaż lub kasację auta?

Dodaj komentarz

Pomimo iż pozornie sprzedaż lub zdanie samochodu do punktu kasacji jest stosunkowo prostym i szybkim procesem, warto pamiętać o obowiązkach, jakie spoczywają na dotychczasowym właścicielu auta. Sprzedaż lub kasację pojazdu należy bowiem zgłosić w odpowiednim do tego urzędzie. Jak to zrobić? Ile czasu mamy na dopełnienie obowiązków od chwili sprzedaży auta? Czy zgłoszenie sprzedaży wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów? W dalszej części tekstu wyjaśniamy najistotniejsze zagadnienia!

W jakim miejscu trzeba zgłosić kasację samochodu?

Czy zgłoszenie sprzedaży samochodu jest obowiązkowe?

Proces sprzedaży auta potrafi być stosunkowo czasochłonny, a odwiedziny kolejnych oglądających "narzekaczy" często bywają wyjątkowo irytujące. Z tego względu planując zmianę auta, warto rozważyć możliwość skorzystania z usług profesjonalnego skupu pojazdów, w którym dokonamy transakcji od ręki. Przykładem może być Skup aut Maków Mazowiecki, którego szczegółową ofertę można poznać, odwiedzając stronę internetową firmy.

Niezależnie od sposobu sprzedaży i tego, kto będzie kupującym, na dotychczasowym właścicielu spoczywa jednak obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu. Termin, w którym musimy dopełnić formalności, mija po 30 dniach od daty, jaka widnieje na umowie sprzedaży auta. W tym celu należy udać się do lokalnego wydziału komunikacji. W przypadku Makowa Mazowieckiego mieści się on w Starostwie Powiatowym pod adresem Rynek 1. Sprzedający powinien zabrać ze sobą kserokopię umowy kupna-sprzedaży (lub faktury VAT) oraz własny dokument tożsamości (najlepiej dowód osobisty). Zgłoszenie jest bezpłatne, a w dodatku możemy zrealizować je przez Internet za pośrednictwem profilu zaufanego.

Jak samodzielnie wyrejestrować auto?

Istnieją określone przypadki, w których jesteśmy zobowiązani do stawiennictwa w wydziale komunikacji w celu wyrejestrowania pojazdu. Mowa tu przede wszystkim o sytuacji, gdy zdecydujemy się na złomowanie auta. Takie rozwiązanie jest doskonałym pomysłem w przypadku aut uszkodzonych lub wiekowych samochodów, które nie przedstawiają sobą wysokiej wartości. Więcej na temat kasacji pojazdów możesz przeczytać na stronie https://sprzedajswojeauto.pl/auto-kasacja-makow-mazowiecki/, gdzie przedstawione są wszystkie najważniejsze informacje dla osób, które chciałyby zezłomować swoje auto.

W momencie, gdy oddamy nasz pojazd do punktu kasacji, należy w ciągu 30 dni zgłosić wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji. W tym celu potrzebne będzie zaświadczenie ze stacji demontażu oraz dokument tożsamości właściciela (lub właścicieli, jeżeli w dowodzie rejestracyjnym widnieje kilka osób), poprawnie wypełniony wniosek o wyrejestrowanie samochodu oraz dowód wpłaty. Tak, wyrejestrowanie pojazdu jest usługą odpłatną. Koszt wydania decyzji o wyrejestrowaniu to 10 złotych.

Czy zawsze trzeba wyrejestrować pojazd po sprzedaży?

Co grozi w przypadku niedopełnienia obowiązków wobec wydziału komunikacji?

Osoby, które nie zgłoszą zbycia samochodu w terminie 30 dni od daty sprzedaży lub przekazania auta do punktu kasacji muszą liczyć się z karą. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami może być to kara pieniężna w kwocie nawet 250 złotych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.