Skip to main content

Jak szybko sprzedać stary samochód?

Sytuacje, gdy stary samochód przez dłuższy czas stoi nieużywany w garażu, nie należą do rzadkości. Wynikać one mogą zarówno z niezdecydowania właściciela, który nie do końca wie, co zrobić z pojazdem, jak i z faktu, że posiadaczowi brakuje czasu, by zająć się sprzedażą wozu. Na szczęście istnieją sposoby, by szybko pozbyć się niepotrzebnego auta i zasilić przy okazji domowy budżet.

Jak szybko sprzedać stare auto?

Sprzedaż starego samochodu — na co trzeba uważać?

Zwykle posiadacz samochodu próbuje w pierwszej kolejności sprzedać go nabywcy indywidualnemu. Transakcja taka niesie jednak pewne ryzyko: zdarza się, że nieuczciwy kupujący wymontowuje z pojazdu najcenniejsze części, by porzucić go następnie na nielegalnym złomowisku. Dla pierwotnego posiadacza, który nie zadbał o przerejestrowanie auta, może skończyć się to wysokim mandatem. Nie należy więc dziwić się temu, że coraz więcej osób korzysta z usług skupu aut. Jak można przeczytać na stronie https://auto-skup24.pl/oferta/skup-aut-gdynia, firmy z tej branży są perfekcyjnie przygotowane do realizacji transakcji zakupu wozu, co pozwala zniwelować opisane wyżej ryzyko. Chętnie kupują też one pojazdy uszkodzone i niesprawne, transportując je we własnym zakresie.

Co dzieje się z samochodem sprzedanym do skupu?

Dalsze losy auta, sprzedanego do skupu, mogą być różne. Jeżeli jego stan techniczny jest zły — najczęściej dochodzi do rozbiórki i złomowania. Znacznie częściej jednak samochód jest profesjonalnie przygotowywany do sprzedaży i zbywany na rynku wtórnym. Dotyczy to zwłaszcza tak zwanych youngtimerów — samochodów, którym upływ czasu nie jest straszny. Jak można przeczytać w artykule Youngtimer - co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?, nabywcy doceniają przede wszystkim klasyczny styl i wygodę jazdy takimi wozami. W wielu wypadkach są one również traktowane jako swoista lokata kapitału.

Young timer - co to jest i dlaczego wzrasta jego wartość?

Czy warto zezłomować samochód?

Jeżeli wartość rynkowa auta jest znikoma, można rozważyć jego sprzedaż profesjonalnej stacji demontażu pojazdów. Przedsiębiorstwo takie rozmontuje stary samochód i zutylizuje te jego części, które nie będą zdatne do dalszego użytku. Trzeba jednak pamiętać, że w tym wypadku to właściciel musi zatroszczyć się o dostarczenie wozu do punktu rozbiórki. Może być to kłopotliwe, zwłaszcza wówczas, gdy auto nie może poruszać się samodzielnie po drogach (np. ze względu na uszkodzenie lub brak ważnych badań technicznych). 

Demontaż pojazdu — jak wyglądają formalności?

Warto wiedzieć, że jedną z pierwszych rzeczy, sprawdzanych podczas sprzedaży samochodu w stacji demontażu, jest jego waga. Jeżeli jest ona znacząco mniejsza od tej, jaką wpisano do dowodu rejestracyjnego (zwykle granicą jest 10%), należy liczyć się z niższą zapłatą. Wybierając się do punktu rozbiórki samochodów, trzeba również zabrać ze sobą — oprócz auta — odpowiednie dokumenty (kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, umowę kupna) oraz tablice rejestracyjne. Należy również zadbać o czytelność numeru VIN. Po dokonaniu niezbędnych formalności zostanie nam wydane zaświadczenie o zezłomowaniu samochodu — to na jego podstawie będziemy mogli wyrejestrować auto.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Paulina · 4 miesięcy temu
    Od miesięcy nie mogę pozbyć się mojego grata. To chyba najwyższy czas, żeby skorzystać ze skupu aut, bo mam już tego dość!

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Paulina 4 miesięcy temu Jak szybko sprzedać stary samochód?
Od miesięcy nie mogę pozbyć się mojego grata. To chyba najwyższy czas, żeby skorzystać ze ...
Fajnie, że jest parę opcji dla właścicieli uszkodzonych aut, którzy chcieliby je sprzedać. Kiedyś to ...
Korzystałam ze skupu aut i muszę przyznać, że to naprawdę fajna opcja 😁 Zgadzam się ze wszystkim, ...