Awaria ciężarówki na trasie – jak uzyskać pomoc?
Awaria samochodu ciężarowego na trasie może zaskoczyć każdego kierowcę. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie uzyskać pomoc i jak postępować, by nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu? Przeczytaj nasz poradnik, w którym zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat.
Holowanie auta czy mobilna pomoc drogowa?
Usterka czy awaria ciężarówki to z reguły spory stres dla jej kierowcy. Taka nieplanowana przerwa oznacza bowiem opóźnienia w dostawie, co z kolei generuje dodatkowe koszty. To właśnie dlatego tak ważne jest szybkie rozwiązanie problemu, co możliwe jest dzięki usługom mobilnych mechaników. Po kliknięciu w proponowany link możesz zobaczyć, jak działa mobilny serwis aut ciężarowych, poznając jednocześnie szczegóły oferty, wybieranej najczęściej przez kierowców z okolic Wrocławia. Taki serwis dojeżdża na miejsce unieruchomienia auta, by usunąć usterkę lub wymienić elementy, które uległy uszkodzeniu. Jeśli jednak awaria okazuje się znacznie poważniejsza, konieczny staje się transport niesprawnego samochodu do warsztatu stacjonarnego.
Gdzie oczekiwać na pomoc?
W momencie awarii samochodu ciężarowego na drodze priorytetem powinno stać się zapewnienie bezpieczeństwa zarówno jego kierowcy, jak i innym uczestnikom ruchu. To właśnie dlatego ciężarówkę należy zatrzymać w jak najbliższej odległości od pasa awaryjnego, niezależnie od tego, czy potrzebuje ona wsparcia mobilnego mechanika, czy też transportu do warsztatu. Sporym błędem będzie natomiast:
- zaniechanie włączenia świateł awaryjnych,
- zatrzymanie się na pasie ruchu lub w miejscu o ograniczonej widoczności,
- brak kamizelki odblaskowej dla kierowcy i pasażerów.
Ostrożność należy zachować także wysiadając z samochodu, zwłaszcza na drodze o natężonym ruchu.
W jaki sposób zabezpieczyć miejsce awarii?
Na kierowcy, którego ciężarówka uległa awarii na trasie, spoczywa obowiązek zabezpieczenia miejsca unieruchomienia pojazdu. W tym celu wykorzystuje się trójkąt ostrzegawczy, stanowiący obowiązkowy element wyposażenia każdego auta. Powinien on zostać ustawiony co najmniej:
- 30 metrów za ciężarówką na drodze o prędkości do 60 km/h,
- 50 metrów za pojazdem na drodze o prędkości powyżej 60 km/h,
- 100 metrów za uszkodzonym autem na autostradzie i drodze ekspresowej.
Taki trójkąt musi być dobrze widoczny dla innych kierowców. W trakcie jego ustawiania należy również zadbać o własne bezpieczeństwo, ubierając kamizelkę odblaskową i zachowując szczególną ostrożność podczas poruszania się po drodze.
Jak znaleźć pomoc dla uszkodzonej ciężarówki?
Po zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze można przystąpić do wzywania pomocy drogowej lub mobilnego serwisu, specjalizującego się w niesieniu wsparcia kierowcom ciężarówek. Aby usprawnić jego działania, należy podać odpowiednie informacje. Będzie to:
- dokładna lokalizacja unieruchomionego auta, podawana przez urządzenie GPS,
- numer drogi i jej kilometr, które oznaczane są często na słupkach przy drodze.
W trakcie zgłaszania usterki warto również poinformować pracowników mobilnego serwisu lub pomocy drogowej, jaki ładunek jest przewożony w uszkodzonym pojeździe. Pozwoli to odpowiednio go zabezpieczyć, jeśli zachodzi taka potrzeba.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Co zrobić, gdy moje auto nie nadaje się do użytku?
-
Dlaczego warto sprzedać auto do skupu samochodowego?
-
Karta paliwowa Moyl - także dla firm jednoosobowych
-
Skórzana tapicerka w samochodzie - czyszczenie krok po kroku
-
Jaka jest historia silników Harley-Davidson?
Najnowsze wpisy:
-
Awaria ciężarówki na trasie – jak uzyskać pomoc?
-
Ranking pomocy drogowych dla aut ciężarowych i TIR-ów w Polsce
-
Skup pojazdów używanych - jak sprzedać samochód w skupie?
-
Gdzie w Makowie zgłosić sprzedaż lub kasację auta?
-
Co musisz wiedzieć o wymianie opon?
Najnowsze komentarze:


