Skip to main content

Co musisz wiedzieć o wymianie opon?

Odpowiednie opony są podstawą przy bezpiecznej jeździe samochodem. To od nich zależy utrzymanie trakcji, mają duży wpływ na drogę hamowania oraz na komfort jazdy. Jest to element eksploatacyjny, który dosyć szybko się zużywa, dlatego też ważne jest regularne ich wymienianie.

Czy trzeba wymieniać opony?

Kiedy trzeba wymieniać opony?

Przede wszystkim podstawą do wymiany opon powinien być ich słaby stan techniczny. Regularnie należy sprawdzać, czy posiadają bieżnik odpowiedniej wysokości, by nie jeździć na „łysych” oponach. Poza dużym niebezpieczeństwem taka jazda niesie za sobą ryzyko mandatu i odebrania dowodu rejestracyjnego ze względu na brak sprawności technicznej auta.

Również wszelkie inne usterki kwalifikują opony do wymiany. Drobne przebicie jest w stanie bez problemu usunąć wulkanizacja, jednak wszelkie inne uszkodzenia, typu bąble na boku opony, według www.autoraszyn24.pl powinny kończyć się wymianą opon na nowe. Ważne jest, by w takim wypadku wymieniać komplet na danej osi.

Czy wymiana sezonowa opon jest konieczna?

Zgodnie z polskim prawem, sezonowa wymiana opon nie jest wymagana. By jednak jeździć bezpiecznie, warto wykorzystywać wszystkie zalety opon zimowych i letnich. Różnią się one przede wszystkim twardością zastosowanego przy produkcji materiału oraz rodzajem bieżnika. W przypadku opon letnich guma jest twardsza, by wytrzymywała wysokie temperatury bez nadmiernego zużycia. Również bieżnik jest przystosowany do radzenia sobie z suchym, nagrzanym asfaltem i ewentualnymi opadami deszczu.  Opony zimowe wykonuje się z bardziej miękkiej mieszanki, która nie twardnieje znacznie przy dużych mrozach i zapewnia cały czas odpowiednią trakcję. Dodatkowo bieżnik dostosowany jest do odprowadzania śniegu i błota pośniegowego.

Wymiana opon nie jest bardzo droga, cennik można poznać odwiedzając stronę Wymiana opon Raszyn - Cennik Autoraszyn24.pl. Jako że wymiany dokonuje się jedynie dwa razy w roku, nie jest to wydatek wpływający mocno na budżet domowy. Na rynku znaleźć można też opony wielosezonowe, jednak wbrew pozorom nie łączą one zalet obydwu rodzajów opon i nadają się do stosowania w regionach, gdzie zimą nie jest bardzo zimno, a latem nie ma zbyt dużych upałów.

O czym trzeba pamiętać przy wymianie opon?

Na co zwrócić uwagę przy wymianie opon?

Przede wszystkim niezbędne jest zachowanie stron zakładania opon. Niektóre opony posiadają bieżnik skonstruowany w sposób, który jasno wskazuje, w jaki sposób powinny być założone. Również w przypadku opon, które były już w aucie użytkowane, istotne jest by były założone na te same miejsca ze względu na charakterystykę pracy zawieszenia.

Drugim istotnym elementem jest odpowiednie wyważenie kół. Zarówno felgi, jak i opony nie są idealnie wyważone na całej swojej powierzchni. Dochodzi do tego zużycie, które również ma wpływ na wagę na ich obwodach. Zastosowanie właściwych ciężarków montowanych na feldze, pozwala na dokładne wyważenie koła, dzięki czemu nie występuje zjawisko „bicia” i koło toczy się równo. Przedłuża to żywotność zarówno opon jak i zawieszenia.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Paulina 4 miesięcy temu Jak szybko sprzedać stary samochód?
Od miesięcy nie mogę pozbyć się mojego grata. To chyba najwyższy czas, żeby skorzystać ze ...
Fajnie, że jest parę opcji dla właścicieli uszkodzonych aut, którzy chcieliby je sprzedać. Kiedyś to ...
Korzystałam ze skupu aut i muszę przyznać, że to naprawdę fajna opcja 😁 Zgadzam się ze wszystkim, ...